با هم یاد بگیریم.

۲ مطلب در آبان ۱۳۹۴ ثبت شده است

سه شنبه, ۵ آبان ۱۳۹۴، ۱۱:۲۵ ق.ظ Mojtaba Asg
معرفی مدلی خوب برای branching در git

معرفی مدلی خوب برای branching در git

در سری های قبلی از نقطه نظر تکنیکی کار با git را تا حدودی توضیح دادم (قسمت اول ، قسمت دوم ، قسمت سوم)، اما بعد از یادگرفتن ابزار کاربردها و فرآیند استفاده از ابزار هم مهم هست. یک ویژگی مهم git شاخه زدن یا branching هست، وقتی قصد دارید به صورت همزمان چندین کار رو پیش ببرید از یک نقطه زمانی انشعاب می زنید و زمانی که کارتون تموم شد شاخه رو به شاخه اصلی (معمولا با نام master ) پیوند می زنیم تا در نهایت یک سورس نهایی داشته باشیم. حتما می دونید که به فرآیند پیوند زدن هم merge گفته میشه.  branch و merge امکاناتی بودن که در سیستم های قدیمی تر و در نوع های غیر توزیع شده (مانند subversion) به دلایل مشکلات و سختی هاشون به این شدت استفاده نمی شدند یک سوال خوب درstackoveflow  مورد مقایسه بین merge در سیستم های توزیع شده مثل git با subversion وجود داره که به طور مفصل توضیح داده، قصد ندارم در موردش الان صحبت کنم ، همین قدر بدونید که branching و merge جزهایی از git هستند که شما به راحتی و تعداد زیاد در روز از اون ها استفاده خواهید کرد.

برگردیم به اصل موضوع، عموم ابزارها همیشه شامل اون مثل مشهور"شمشیر دو لبه" می شوند، در عین حال که استفاده از branch برای جدا کردن فرآیند های موازی می تونه مفید باشه اما اگر از یک الگو مناسب برای اینکار استفاده نکنیم نهایتا ممکنه به چیزی شبیه تار و پود قالی برسیم،‌ تعداد زیاد branch ها در زمانی که احتیاج دارید به سابقه کارهاتون دسترسی داشته باشید گیج کننده خواهد بود
ادامه مطلب...
۰۵ آبان ۹۴ ، ۱۱:۲۵ ۲ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
Mojtaba Asg

شروع دوباره

بعد از مدت ها برگشتم ، البته همیشه سر میزدم به اینجا اما یا وقتی برای نوشتن نبود یا دل و دماغ نوشتن نداشتم. اتفاقات زیادی تو این مدت افتاد من جمله :

  • مهمترین اش اینکه متاهل شدم و با کسی که دوستش دارم ازدواج کردم :)
  • به شدت مشغول کار بودم (دو شرکت متفاوت) و کلی تجربه بدست آوردم.
  • مدت ها با اندروید سر کله زدم و هنوز هم بیشتر وقتم به توسعه اپلیکیشن اندروید می گذره .
  • با اسکالا و پلی فریمورک آشنا شدم و هر روز آشناتر هم میشم که دوست دارم ازین به بعد در این باره هم بنویسم.
  • دیگه فکر می کنم به درجه ای از عرفان رسیدم که کم کم باید ویندوزام رو فرمت کنم چون تنها کاربردش چک کردن سامانه گلستان (جدا من درک نمیکنم این برنامه رو چجوری به این شدت depend اینترنت اکسپلورر ساختن). این مدت شرکت هم توفیقی شد تا سیستم عامل مک رو هم تست کنم وبتونم با خیال راحت از انتخابم (ابونتو) لذت ببرم :)

خلاصه من برگشتم ،‌اول خواستم یک دامنه و هاست بگیرم اما احساس میکنم اونطوری باید رسمی تر باشم ، و من علاقه ای ندارم که توی زیرزمین ام با کت و شلوار بشینم :)

میام به زودی ... اگه هنوز کسی صدامو داره

۰۴ آبان ۹۴ ، ۰۱:۰۱ ۳ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
Mojtaba Asg